Světlice barvířská (saflor)

Carthamus tinctorius L.

ARA
TEREZA
povoleny v roce 2018

Světlice barvířská    (saflor)

Popis a hospodářské vlastnosti:

Rostlina je řazena do čeledi složnokvětých. Pochází ze stepních a polostepních oblastí, vypadá jako bodlák. Je 50–110 cm vysoká, vegetační doba 100–130 dnů. Doba kvetení trvá 3–4 týdny. Je to rostlina krátkého dne, HTS nažek 25–50g. Oplodí tvoří u jednotlivých odrůd 40–60%. Olejnatost nažek dosahuje 25–37%, semen 45–55%. Obsah bílkovin je 30–35%. Olej je polovysychavý, obsahuje až 80% kyseliny linolové a jen 0,2% kyseliny linolenové, asi 13% kyseliny olejové, 4–6% kyseliny palmitové, 1–4% kyseliny stearové, 0,4% kyselina arachové a 0,05% kyseliny lignocerové. Využití oleje za studena pro lidskou výživu. Olej je srovnatelný s olejem slunečnice. Má však vyšší obsah kyseliny linolové.


Pěstování na semeno

Pěstuje se v suchých a teplých oblastech. Nemá nároky na půdu, je vhodnou plodinou na suché a vápenité půdy. Hnojení 60 kg A, 66,4 kg K a 26,4 kg P. Půda se připravuje jako k jarním obilninám a slunečnici. Na jaře vláčet a 2–3 dny před výsevem kultivovat na hloubku výsevu. Klíčí při 5–6 oC. Seje se do řádků 12,5–25 cm, 3 cm hluboko tak, aby na každý m2 bylo 20–25 klíčních rostlin. Výsev 20–25 kg.ha-1 v polovině března, nejpozději začátkem dubna. Je odolná na jarní mrazíky (do –6 oC).

Dozrává koncem srpna až začátkem září. Choroby nejčastěji houbového původu jako Colletotrichum, Alternaria, Sclerotinia. Silně náchylná na Colletotrichum acutatum, které výrazně omezuje nynější plochy pěstování. Je citlivá na deště s parným sluncem. Dochází k zapaření květního lůžka. Na jednom stanovišti se nesmí pěstovat na semeno minimálně 5 let.

Sklizeň semene se provádí kombajnem bez desikace v plné zralosti při 10% vlhkosti. Velmi dobře se mlátí a čistí. Semeno podobné slunečnici.Výnos 1,5–2,5 t.ha-1.

Rostlina je vhodná pro včelaře pro vysoký obsah nektaru v pozdním létě, kdy prakticky je snůška pouze ze slunečnice. V době kvetení lze sbírat z květů korunní plátky pro přírodní barvivo (nepravý šafrán).


Pěstování jako meziplodina a na zelené hnojení

Tato plodina je využitelná pro svou odolnost k suchu i jako kvalitní meziplodina v sušších oblastech s možností získání zelené píce nebo zeleného hnojení. Kořeny safloru dosahují hloubky až 2,5 m. Výsev na jaře nebo po sklizni hlavní plodiny, nejpozději do 10. srpna. Výsev 30 kg.ha, šířka řádků 12,5 cm. Porost se sklízí pro krmení ve vegetativní fázi (do začátku butonizace), aby nebyl pichlavý. Značně bývá poškozen požerem lesní zvěří (srnčí zvěř, zajíci). Má vysoký obsah cukrů (150 mg.g-1), a proto je pro zvířata z hlediska chutnosti atraktivní. Není však vhodný k sušení, poněvadž po usušení listy značně píchají. Lze konstatovat, že v mnohých parametrech je tato plodina stejně tak dobrá, jako tradiční plodiny, používané jako meziplodiny a na krmení. Obsahuje však zvýšené množství cukrů. Hlavním kladem však zůstává suchovzdornost této rostliny a při pozdějším výsevu značně rychlý nárůst v letních měsících po sklizni obilovin.