Pískavice řecké seno

Trigonella foenum – graecum L.

HANKA
povolena v roce 2006
Původ: Individuální výběry a křížení materiálů z botanických zahrad.

Pískavice řecké seno

Popis a hospodářské vlastnosti:

Tato bylina patří k nejstarším kulturním rostlinám. Pískavice pochází ze Středozemí. Měla bohaté využití jako krmivo, léčivka i jako koření. Je to jednoletá rostlina z čeledi bobovitých. Celá rostlina má charakteristickou vůni polévkového koření.


Využití:

Na píci se pískavice pěstuje pro zkvalitnění krmných směsí. 

Hlavně se však pěstuje pro semeno, které je žádanou drogou. Využívá se u poruch výživy, v rekonvalescenci, neurastenii, zlepšuje chuť k jídlu, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak. Příznivě působí při chorobách žlučníku, trávícího traktu jako celku. Při kombinovaném podání zlepšuje stav psoriatiků (lupénka). Zevně se používá na nezhojené rány, při artróze, na vředy, podlitiny. 

Její využití v potravinářství je především k aromatizování sýrů a jako potravinářské koření do masa, uzenin, polévek. 

Ve veterinární medicíně se používá jako prostředek podporující laktaci skotu a lepší příjem potravy.


Informace pro pěstitele:

Pro její pěstování jsou vhodné slunné polohy, chráněné před větrem. Půda jí vyhovuje hlinito-písčitá s dostatkem živin, především vápníku a spodní vláhy.

Pískavice žádá půdu ve staré síle, nesnáší čerstvé hnojení chlévskou mrvou. Je třeba též dostatečné zásobení fosforem, doporučují se i mírné dávky dusíku. Seje se v dubnu do řádků 25 – 30 cm při výsevku 25 kg.ha_1. Na počátku růstu je nutné porost odplevelit. Semenářské porosty se sklízejí v době zralosti 2/3 lusků. Vegetační doba je 16 až 20 týdnů.